Jinými slovy vykonávací řízení znamená výkon exekučního titulu (pravomocné rozhodnutí soudu, rozhodčí nález, notářský nebo exekutorský zápis). Samotná exekuce spočívá ve vymožení peněžité částky od povinného (dlužníka) pro oprávněného (věřitele), případně v donucení ke splnění jiné povinnosti. Exekuce je nucený výkon rozhodnutí, který je prováděn soudním exekutorem podle zákona č.120/2001 Sb.
Exekuční řízení je zahájeno dnem, kdy byl exekutorovi doručen návrh na nařízení exekuce.
Ukončení exekučního řízení může nastat tehdy, jeli vymoženo příslušenství pohledávky a náklady exekuce, došlo-li k rozhodnutí exekučního soudu o vyloučení soudního exekutora, k zastavení exekuce nebo k pověření soudem jiného exekutora o provedení exekuce.
Soudní exekutor je fyzická osoba, kterou stát pověřil exekutorským úřadem. V rámci takového úřadu pak exekutor smí provádět nucený výkon exekučních titulů a další činnost podle exekučního řádu. Soudním exekutorem může být jmenován pouze občan České republiky s úplným vysokoškolským právnickým vzděláním, nezbytná je dále trestní bezúhonnost, absolvování alespoň tříleté exekutorské praxe a složení exekutorské zkoušky.
Soudní exekutor může působit na celém území ČR. jeho činnosti není tedy limitována územní působností. Pro výkon exekuce není relevantní posuzovat místo bydliště, trvalého pobytu, atp. povinného nebo oprávněného.
Nezbytným předpokladem proto, aby mohla být exekuce nařízena je tzv. exekuční titul, který je po materiální i formální stránce vykonatelný a jímž musí věřitel disponovat. Samotné exekuční řízení je pak zahájeno na základě sepsaného návrhu na nařízení exekuce, ve kterém nesmí chybět označení soudního exekutora a jeho sídla. Záleží vždy jen na svobodném rozhodnutí věřitele, pro kterého soudního exekutora se rozhodne.
Exekuci lze provést jen těmi způsoby, které umožňuje exekuční řád. V první řadě je třeba rozlišit, zda se jedná o exekuci na peněžitá nebo nepeněžitá plnění. Způsoby exekuce ukládající jinou povinnost než zaplacení peněžité částky se řídí povahou uložené povinnosti - odebráním věci, vyklizením, provedením práce a výkonu, rozdělením společné věci. Exekuci na peněžitá nebo na nepeněžitá plnění lze provést některým nebo kombinací některých níže uvedených způsobů. Exekutor by měl vždy dbát na účelnost provedení exekuce vzhledem k výši vymáhané částky nebo charakteru vymáhané povinnosti.
Dům právnických služeb, Matiční 730/3
702 00 Ostrava - Moravská Ostrava
M: +420 602 712 525
E: info@pujcky-reality.cz